Ekspertyzy kryminalistyczne

Audyt

Detektywistyka

Szkolenia

Narkotesty

Testy Kontrolne

TEST KONTROLNY - Urine Adulteration
Test do sprawdzania czy próbka moczu została zafałszowana

Zastosowanie:

Urine Adulteration Test ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z celowym zafałszowaniem wyniku testu przez osobę poddaną badaniu.

Widniejące na pasku kolory określają poziom kreatyniny (CRE), pH, ciężar właściwy (SG), oraz wykrywają obecność adulterantów, czyli utleniaczy i środków chemicznych (OXI/PCC), azotynów (NIT), aldehydów glutarowych (GLUT), stosowanych w celu zafałszowania wyniku testu.

Kreatynina (CRE) jest stale wydalana z organizmu człowieka i obecna w ludzkim moczu. Po spożyciu ekstremalnych ilości płynów, mocz ulega rozcieńczeniu a poziom kreatyniny znacznej redukcji. To samo możliwe jest z metabolitami narkotyków w moczu. Podobnie dzieje się gdy próbka moczu zostanie bezpośrednio rozcieńczona wodą.

Poziom ph może wpływać na reakcje enzymów i przeciwciał zachodzące w testach typu lateral flow. Bardzo wysoki (>9.5) lub niski (<3.0) może zdestabilizować strukturę chemiczną metabolitów substancji narkotycznych w moczu i spowodować fałszywie negatywny wynik testu.

Nienaturalnie zaniżony ciężar właściwy moczu (SG), może świadczyć o rozcieńczeniu próbki. (np. spożycie dużej ilości płynów w celu obniżenia poziomu narkotyku w moczu.

Aldehydy glutarowe (GLUT), podobnie jak azotyny (NIT) nie powinny występować w moczu, więc ich obecność sugeruje zażycie przed osobę poddaną badaniu adulterantów w celu zafałszowania wyniku testu.

Środki chemiczne (OXI/PCC) czyli różnego rodzaju utleniacze i wybielacze także mogą służyć do zafałszowania wyniku próbki i uzyskania fałszywego negatywnego wyniku testu. Ich obecność w moczu sugeruje iż próbka moczu została poddana manipulacji czyli doszło do rozcieńczenia z wyżej wymienionymi środkami.

Urine Adulteration Test umożliwia stwierdzenie ewentualnej manipulacji próbki moczu, mogącej spowodować zafałszowanie wyniku testu.