Ekspertyzy kryminalistyczne

Audyt

Detektywistyka

Szkolenia

Narkotesty

Wykrywanie Podsłuchów

OFERTA NA ZABEZPIECZANIE I PRZECIWDZIAŁANIE PRZED WYCIEKIEM POUFNYCH INFORMACJI

Pod pojęciem "wykrywanie podsłuchów" spotyka się na polskim rynku zazwyczaj przeszukiwanie tła sygnałów radiowych za pomocą skanera częstotliwości w celu znalezienia ew. nadajnika podsłuchowego (tzw. pluskwa), jeżeli zakończy się to sukcesem - przechodzi się do pomiaru mocy i kierunku sygnału w celu zlokalizowania urządzenia. Zazwyczaj jest to uzupełnione oględzinami pomieszczeń pod kątem ukrycia dyktafonów lub telefonów komórkowych przerobionych na pluskwy i "przypadkiem" pozostawionych.


Procedura wykrywania podsłuchów obejmuje:

 • Przygotowanie planu operacyjnego pod kątem rozpoznania zagrożeń.
 • Zintegrowanie środków i procedur pod kątem zagrożeń osobowych i bezosobowych. 
 • Pełne badanie elektroniczne (także wykrywanie środków ataku "na odległość" - jak mikrofon kierunkowy, skanowanie linii telefonicznych i wszelkich innych instalacji technicznych budynku). 
 • Szereg badań dodatkowych - integrujących to działanie z pozostałymi obszarami polityki bezpieczeństwa firmy (np. w zakresie IT, telekomunikacji, ochrony, zabezpieczeń technicznych, polityki kadrowej, dyscypliny pracy, etc.). 
 • Przygotowanie planu zabezpieczenia technicznego obiektu.


Najbardziej powszechną, a zarazem najbardziej skuteczną metodą inwigilowania jest podsłuchiwanie informacji dźwiękowych. Można to robić na wiele sposobów, których jest tak wiele, jak wielką fantazje mają osoby zajmujące się tą profesją.

                

Podsłuchy wszelkiego rodzaju zainstalowane podczas naszej nieobecności w przedmiotach codziennego użytku, podrzucone w gadżetach, np. listwa zasilająca, kalkulator, zapalniczka lub bardziej bezczelnie - telefon. 

Fantazja ludzka nie zna granic. Można podsłuchiwać na sąsiada - dostając się do mieszkania sąsiada, wwiercając się w ścianę i umieszczając odpowiedni sprzęt pod cienką warstwą tynku już po naszej stronie ściany.
Można podsłuchać poprzez mikrofon umieszczony w szybie wentylacyjnym, poprzez rury wodne, gazowe (te ostatnie z racji obowiązujących przepisów muszą być odkryte, więc nadają się idealnie) można używać mikrofonów kierunkowych, mikrofonów laserowych, których wykrycie jest bardzo trudne, a obrona przed taka formą nasłuchu jest niemalże niemożliwa. Można podsłuchiwać rozmowy telefoniczne. Najbardziej narażone na ingerencje są: gniazdka telefoniczne, skrzynki rozdzielcze, same aparaty telefoniczne, a w starszych aparatach wkładki mikrofonowe. Czasami sami emitujemy naszą rozmowę w eter korzystając z telefonów bezprzewodowych!. W starszym budownictwie jest dużo nieużywanego okablowania, (położone przez operatora telefonii okablowanie z wolnymi parami " na zapas", w biurach stare okablowanie sieciowe, instalacja alarmowa). Osoby zajmujące się szpiegostwem przemysłowym to profesjonaliści, dobrze przygotowani i co najważniejsze dobrze znający nawyki i obyczaje panujące w naszym otoczeniu. Gwarantuje, że założenie podsłuchu nawet nie profesjonaliście, ale pomysłowemu amatorowi w większości firm w Polsce nie przyniesie większych problemów. Jednym z wielu jest inwigilacja naszych zasobów informatycznych, poprzez nasłuchiwanie ruchu w sieci, włamania przez sieć, dostęp bezpośredni, podmiana lub kopia nośnika danych, czytanie emisji mikrofalowych i wiele innych technik.


Do wykrywania podsłuchu używamy profesjonalnego sprzętu.

- PROTEK 3290 -

 

 • zakres częstotliwości od 100kHz do 2,9GHz
 • funkcja analizy widma radiowego oraz funkcja częstościomierza liczącego pomiar parametrów i detekcja sygnałów zmodulowanych w częstotliwości (wąsko i szerokopasmowa modulacja FM), zmodulowanych w amplitudzie (modulacja AM, klasyczna i jedno wstęgowa)
 •  wbudowany częstościomierz o zakresie 2,9GHz
 •  możliwość precyzyjnego pomiaru poziomu odbieranego sygnału
 •  stabilizacja częstotliwości z wykorzystaniem syntezy PLL
 • wbudowany głośnik
 • interfejs RS-232C

Pozwala ono na sprawdzenie wszystkich pasm, w których funkcjonują stosowane obecnie sądzenia podsłuchowe a tym samym ich wykrycie.
W ramach swoich czynności dokonujemy sprawdzenia linii telefonicznych, instalacji sieciowych ( w tym komputerowych) oraz fizyczne przeszukanie pomieszczeń oraz samochodów.

Z wykonanych czynności sporządzany jest raport w formie pisemnej wraz z pełną dokumentacja fotograficzną. Sporządzona dokumentacja jest ściśle POUFNA.